מתנהל מולך תיק מצח? כל מה שאתה צריך לעשות

כל חייל, בין אם הוא בסדיר, קבע או מילואים, יודע שברגע שהוא נכנס למערכת הצבאית, לובש את המדים ונחשב חייל מן המניין, הרי שהוא נמצא תחת הדין של החוק הצבאי ומערכת המשפט הצבאי. כלומר, הוא צריך להתמודד עם מערכת החוקים והענישה של הצבא ולא עם מערכת החוקים והענישה הקיימת באזרחות.

לכן, אם נפתחת חקירת מצח (משטרה צבאית חוקרת) נגדו, אזי שהוא צריך לדעת כיצד להתנהל במצב כזה. עליו לדעת כיצד לפעול באופן שיתאים לכללים של המערכת הצבאית ובאופן שישרת את הצרכים שלו אל מול המערכת, במצב של חקירה, על מנת להוכיח את חפותו.

מתי המשטרה הצבאית פותחת בחקירה?

בדומה למשטרה אזרחית, ישנן סיבות שונות בגינן משטרה צבאית תפתח בחקירה. המערכת הצבאית, במקרים מסוימים, חופפת את המערכת האזרחית מבחינת מקרים בהם היא תרצה לחקור ולהעניש את מי שביצע עבירה. למשל, במקרים של עבירות סמים, רצח ואלימות, מין, עבירות צווארון לבן, גניבות ועוד. החוק הצבאי כולל התייחסות גם לביצוע עבירות ביטחוניות, נפקדות, עריקות ועוד.

בדומה, לחשודים ונחקרים באזרחות, הרי שגם חיילים החשודים ונחקרים בעבירות כאלה ואחרות, זכאים לייצוג של עורכי דין. במקרה שלהם, הם יצטרכו לפנות אל עורך דין צבאי על מנת שייצג אותם אל מול המערכת.

עורך דין צבאי הוא עו"ד אשר מתמחה בדין הצבאי ויש לו סמכות לייצג לקוחות, קרי חיילים בכל הרמות ובכל הדרגים, בין אם זה בעת חקירות מצח ובין אם זה בשלבים מתקדמים יותר, קרי כאשר הלקוחות שלו עומדים למשפט, במידה וזה מגיע למצב כזה.

כיצד אמור לפעול חייל שנפתחת נגדו חקירה?

בעיקרון, בדומה לחקירות משטרה אזרחית גם חקירה של משטרה צבאית איננה תמיד גלויה לנחקרים עד שהם מקבלים עדכון לגבי זה. ייתכן וזה ייקח זמן, ייתכן שזה יתבצע בשלב מאוד מוקדם בתהליך החקירה.

בכל מקרה, כל חייל שנפתחת נגדו חקירה, רצוי שיפנה אל עורך דין צבאי שייצג אותו. עו"ד זה יוכל לייעץ ולהסביר לו כיצד לנהוג במקרה של חקירה, הוא ידאג לשמור על הזכויות שלו מול המשטרה הצבאית וכן מול גורמים אחרים וכן הוא ידאג לפעול להפרכת הטענות נגדו.

בחירת עורך דין צבאי תלויה בגורמים שונים, בראש ובראשונה בסוג המקרה איתו מתמודד החייל ועד כמה זה יכול להשפיע עליו, לא רק בשירות או בקריירה הצבאית אלא גם מעבר לכך, בהיבטים הקשורים, בין היתר באזרחות. ישנם מקרים הנידונים באופן הצבאי אך יכולים להשפיע על חייו של החייל גם מעבר לכך, קרי בכל ההיבט האזרחי.

לכן חשוב מאוד לבחור עורך דין עם ניסיון, עורך דין שיש לו ידע נרחב בתחום בו עוסק המשפט וכמובן עליו להיות זמין ונגיש לשירותיו של הלקוח, בכל עת, על מנת שיוכל לבצע את התהליך כמה שיותר מהר ונכון.