הגישה ההלכתית לניתוחי וטיפול אסתטיקה

על אף המיתוס הקיים בחברה, ניתוחים וטיפולים אסתטיים הם מקובלים מאוד בקרב שומרי מסורת ולעיתים החשש מהביקורת – עלול להרחיק נשים וגברים שמעוניינים לעבור הליכים מסוימים מהקליניקות. הדבר מתרחש פעמים רבות על אף שהתחום לא נחשב למוקצה כלל וכלל, במידה שההליך שאותו עומד אדם לעבור, עומד בתנאים מסוימים – וזה יכול להיות מגוון של טיפולים החל מטיפולים כמו ניתוח אף ועד להליך פשוט של הסרת שומה. שמותיהם של רופאי אסתטיקה מומלצים עוברים מפה לאוזן בקרב דתיים, ממש כמו בחברה החילונית, כיוון שבימינו ברור לכל שתחום זה ברפואה יכול בהחלט לתרום לשיפור משמעותי באיכות החיים, עבור אנשים מסוימים.

האם קיימת מחלוקת בעניין ניתוחים פלסטיים מבחינה הלכתית?

אין ספק שנושא הרפואה האסתטית הוא רגיש במיוחד, כיוון שהגישה ההלכתית קובעת כי ניתוחים שנועדו למטרות אסתטיות גרידא – אינם מקובלים כלל. התורה רואה את האדם כיצור שנולד בצלם וככזה הוא אמור להיות, לפחות בהיבט הויזואלי, מושלם בכל צורה שהיא ואין להתערב במעשה הבריאה.

עם זאת, ישנם ניתוחים פלסטיים מסוימים שהסיבה להם איננה אסתטית, אלא מטרתם היא רפואית ובתוך כדי התהליך, כן סביר שיווצר שינוי כלשהוא במבנה של חלק פנים מסוים או במי מאיברי הגוף שבו מתבצע הניתוח. מבחינת ההלכה אם כן, יכולים בהחלט להיות מקרים כאלה, שבהם הגורם להליך הניתוחי – גם אם הוא נחשב לטיפול אסתטי – הינו רפואי ותכליתו לסייע לשיפור הבריאות של הפציינט.

סוגי ניתוחים שבגישה ההלכתית יכולים להיחשב כלגיטימיים

ישנן כמה דוגמאות לניתוחים פלסטיים אותם מבצעים רופאי אסתטיקה מומלצים גם בקהילה הדתית, אשר אינם נחשבים לניתוחים שעוסקים אך ורק בשיפור המראה החיצוני:

  1. ניתוחי מחיצת אף – בעייה מולדת במבנה האף, עלולה לייצר קושי בנשימה שניתוח עשוי לפתור. הניתוח מתבצע כניתוח אסתטי לכל דבר והוא אכן יכול לשנות במעט את מראה האף, אך כאמור התכלית של הניתוח היא רפואית לחלוטין.
  2. ניתוחי הרמה והקטנה של חזה גדול ונפול – שעלול לייצר כאבי גב קבועים ומעיקים על האישה.
  3. הליך הסרה של שומה גדולה – שלעתים עלולה להיות מסוכנת לבריאות, אך במקביל גם מהווה בעייה אסתטית, בעיקר אם היא קיימת באיזור בולט בגופו של הפציינט.

קבלי מאיתנו טיפ קטן: 

בחרי את הרופא המומלץ באמצעות תמונות. ריכזנו עבורך בקישור הבא תמונות לפני ואחרי של ניתוח אף (ניתן ללחוץ על הקישור 🙂

הדעה המתירה ניתוחים לשם האסתטיקה – מה היא טוענת?

ישנם רבנים מסוימים כדוגמת הרב עובדיה יוסף ז"ל, שפסקו כי הליכים אסתטיים – הן בנשים והן בגברים – שאינם למטרות רפואיות בלבד, אלא לצורך שיפור המראה, בהחלט עומדים תחת "תקן ההלכה" במידה שלאחר ביצועם, אותם נשים או גברים חשים הרבה יותר טוב בנוגע לעצמם. במקרה כזה, טוענים הפוסקים, מצב הרוח, תחושת הביטחון העצמי והערך האישי והיכולת להשתלב בחברה, הופכים כולם טובים יותר. מכאן, שאין להסתכל על ניתוחים שנחשבים לאסתטיים בלבד כעל בעייתיים, במידה שהם אכן תורמים ליצירת תקופת חיים חדשה וטובה, עבור האנשים שעוברים אותה.

אתר היועצת – למצוא רופאי אסתטיקה מומלצים שעובדים בגישה ההלכתית

באתר היועצת ניתן לאתר מגוון רחב של רופאי אסתטיקה מומלצים, מנוסים ובעלי שם, שצברו מוניטין בהובלת תהליכים ניתוחיים מתחום האסתטיקה, גם במגזר הדתי – ויכולים להבין לעומק את האתגרים והחסמים, שמתלווים אל פציינטים המשתייכים למגזר זה. 

הייעוץ האישי וההכוונה, הם חשובים במיוחד לכל מטופל שניגש לניתוח אסתטי, זאת כיוון שההתאמה של הפעולות במהלך הניתוח לפציינט עצמו ולמאפייני גופו, הכרחיים לצורך קבלת תוצאות משביעות רצון. תהליך החיפוש באתר היועצת אחר רופאים מומלצים מתחום האסתטיקה הוא נוח במיוחד. ניתן לבצע סינון בקלות ובמהירות, על מנת למצוא קליניקה קרובה למקום המגורים, בה ניתן יהיה לקבל את הייעוץ הנכון, מרופא מומחה ומנוסה בביצוע הניתוח שבו הפציינט מתעניין.