המדריך המלא לגיוס עובד סיעוד זר

ייעוץ עסקי

לא מעט מבוגרים, לצערנו, נאלצים בחלק האחרון של חייהם להיעזר בגורמים חיצוניים לצורך ביצוע פעולות סטנדרטיות ביום יום. מדובר על אנשים מבוגרים שהפכו חולים, נפצעו ונחבלו בתאונות או מסיבות אחרות, הם אינם יכולים לתפקד באופן עצמאי וחייבים לקבל עזרה בפעולות רגילות במהלך היום.

מדובר על מבוגרים המוגדרים סיעודיים, מעצם זה שהם אינם יכולים לבצע פעולות שאדם המוגדר עצמאי יכול לבצע לבדו. למשל, מדובר על פעולות כמו ניידות, אכילה, ניקיון, לבוש ועוד. קיים מנעד רחב על פיו אפשר להגדיר האם אדם הוא סיעודי ברמה כזו או אחרת.

מה עושים כשנדרשים לקבל עזרה חיצונית?

בעיקרון אדם המוגדר כסיעודי, זכאי להעסיק מטפל שיעזור לו. ישנם חולים הזכאים לקבל עזרה במשך היממה, וישנם החולים הזכאים לקבל עזרה כל היום, כולל בשעות הלילה. זה תלוי במצבם על פי החלטות הועדות הבוחנות אותם.

מאחר וזה לא סביר לבקש מבני משפחה שיישארו ויטפלו בהם כל הזמן ויבצעו את כל מה שנדרש, אז המדינה מתירה העסקת עובדים זרים בתחום הסיעוד, במימון של ביטוח לאומי עם השתתפות של בני המשפחה.

לשם כך, יש לפנות אל המוסד לביטוח לאומי, להגיש בקשה ולהציג הוכחות שאכן בן המשפחה זקוק לכך ויש להתיר לו העסקת עובדים זרים שיטפלו בו. חשוב לציין, יש אפשרות גם לעשות את זה באופן פרטי, תוך שימוש בפוליסות ביטוח פרטיות או תוך תשלום מלא, במידה ויש למשפחה אפשרות לכך.

כיצד זה מתבצע בפועל?

בעיקרון, ברגע שאדם מתמודד עם מחלה או מצב המחייב העסקת עובדים זרים לטיפול סיעודי, אזי שבני משפחתו יכולים לגשת אל ביטוח לאומי ולהגיש בקשה. הם יעשו זאת עם מסמכים שילמדו על מצבו ואישור שהוא אכן לא יכול להתנהל באופן עצמאי וזקוק לעזרה סיעודית.

בשלב הבא, המוסד לביטוח לאומי יישלח אנשים מטעמו לבחון את מצבו, בעזרת מבחן יכולות יקבעו האם הוא באמת לא עצמאי, עצמאי באופן חלקי או שהוא עצמאי ויכול לטפל בעצמו. חשוב לציין, ייתכן מאוד שהמצב ישתנה עם הזמן, יחד עם זאת במצב סיעודי הוא בדרך כלל משתנה לרעה ולא לטובה.

אחרי שהמוסד יקבע את עמדתו ובני משפחה יקבלו את האישורים הנדרשים, אז הם יוכלו לפנות אל חברות המעסיקות עובדים זרים לצורכי סיעוד, ויוכלו לשכור דרכן מטפל או מטפלת. בתהליך הזה אמורים להיות מעורבים גם עובדת סוציאלית ואנשי מקצוע שאמורים לתת מענה, הן למטופל ובני משפחתו והן למטפלים עצמם.

לפני סיום חשוב להבהיר, ישנם כללים וחוקים מדויקים כיצד צריך לנהוג עם המטפלים, כמה אמורים לשלם להם, אילו תנאים סוציאליים צריך לתת להם, ימי חופשה, ימי מחלה וכדומה. חשוב מאוד לעמוד בתנאים אלו על מנת להעסיק אותם על פי החוק.