כאבי ירך? ככה תפתרו אותם אחת ולתמיד

סובלים מכאבים כרוניים בירך? ייתכן והפתרון היעיל והטוב ביותר למצבכם הרפואי הוא ניתוח החלפת מפרק הירך. בעוד שייתכן ואתם דווקא רואים בניתוח כמוצא אחרון, ניתוח החלפת מפרק הירך עלול להשיב לכם את איכות החיים שעבדה לכם. לחיות עם כאבים כרוניים זו מגבלה שלא רק מסבה לכם סבל, אלא גם מונעת מכם לבצע פעולות יומיומיות פשוטות, וודאי להשתתף בפעילויות שונות ואחרות שהייתם רוצים לקחת בהן חלק, לא כך? אך מהי הפרוצדורה של ניתוח החלפת מפרק ואיך תדעו אם אתם עומדים בקריטריונים לניתוח? הנה התשובות לכל השאלות שלכם.

אז מהו ניתוח החלפת מפרק?

ניתוח החלפת מפרק זו פרוצדורה רפואית שבה מבצעים הרדמה כללית או מקומית (בעזרת אפידוראל) באזור הירך ומבעים חתך באורך 10-25 ס"מ (תלוי בלוי בצורך), בכדי להסיר את החלקים השחוקים, ומחליפים אותם במפרק מלאכותי. המפרק המלאכותי מתחבר אל עצם הירך ואל הפיקה, ומטרתו להעניק לירך תנועה קלה יותר. מדובר בניתוח שאורך כשלוש שעות ושהתוצאה שלו מעניקה למטופל הפחתת כאב משמעותית ואף מעלימה אותם. מיותר לציין כי הניתוח מתבצע על ידי צוות רפואי מומחה, והוא בעל שיעורי הצלחה הגבוהים מ- 90%.

מהו תהליך ההחלמה?

החודש הראשון-למרות שתהליך ההחלמה הוא לא פשוט, התוצאה הסופית בהחלט משתלמת. בימים הראשונים שלאחר הניתוח, המטופל ייאלץ להתמודד עם כאבים ונפיחות באזור הירך. יחד עם זאת,  למרות שהכאב ימנע מכם לנוע ולכופף את הברך, כבר ביום שלמחרת הניתוח תידרשו לעשות כמה צעדים בעזרת הליכון. אומנם הצעדים הראשונים מלווים בכאבים לא נעימים במיוחד, אך כדי להרגיל את הירך לתנועה, חשוב להתחיל ולאמן אותו. כמו כן, בהמשך תהליך ההחלמה, תתחילו בתהליך שיקום עם פיזיותרפיסט שיסייע לכם להסתגל ולתרגל את התנועה של הירך באופן זהיר ובשלבים. בתקופה של כחודש לאחר הניתוח אתם עדיין תסתייעו בקביים ומקל הליכה, וזאת כדי להעניק לירך את התנועה מבלי להעמיס על הירך, אך גם כדי לחזק את השריר ולתרגל שיווי משקל.

החודש השני- לאחר כשישה שבועות מרגע הניתוח, תהליך ההחלמה יתמקד בחזרתכם לשגרה. למרות שגם בשלב זה ייתכן ועוד תחושו כאבים, זה עדיין מאוד חשוב שהירך תתחיל להתרגל לפעילות יומיומית.

עבור מי מיועד הניתוח להחלפת מפרק?

ובכן, הניתוח עצמו מיועד לאנשים שנולדו עם פריקה של מפרק הירך, אנשים שסבלו משבר שממשיך לגרום לכאבים כרוניים גם שנים לאחר מכן, אנשים שסובלים מדלקת פרקים כרונית, ואנשים שסובלים משחיקה של הסחוס. יחד עם זאת, כדי לדעת באמת האם אתם עומדים בדרישות הניתוח, חשוב לפנות לרופא מומחה לפגישת ייעוץ. במידה ואכן נמצאתם מתאימים, הרופא יסביר לכם את הפרוצדורה הרפואית, את הסיכונים של הניתוח אל מול והיעילות שלו, ואת העלויות השונות. כך או כך, מאוד מומלץ לשקול זאת, אין סיבה לסבול כשיש לכך פתרון.