מהו תהליך ליווי סביבתי לבנייה ולמי זה מתאים?

סקר קרקע

אין זה סוד שבשנים האחרונות, הרשויות, בתי עסק וכן גורמים פרטיים שמים דגש נרחב יותר על כל הנושא של איכות הסביבה בהיבטים שונים. הם משקיעים לא מעט זמן בפעולות למען הסביבה, חינוך, העלאת המודעות בציבור באופנים שונים, יצירת כלים ומוצרים שיכולים להשפיע על הסביבה באופן חיובי.

אחת הדוגמאות לכך, אפשר למצוא בכל הקשור להיבטים של בנייה, הן של מבנים והן של תשתיות. בין אם מדובר ברשויות מקומיות או ממשלתיות, קבלנים פרטיים או כל גורם אחר שאחראי על תהליכי בנייה, אזי קיימת הקפדה רבה על תהליך עבודה שיתבצע באופן שלא יפגע בסביבה וכן שהתוצר הסופי, המבנה או התשתית, לא תגרום נזק ואף תועיל לסביבה.

מדוע זה חשוב וכיצד זה מתבצע?

ישנה חשיבות רבה לשמירה על הסביבה מתוך הבנה, שאם לא נפעל בצורה זו אזי שאנחנו עלולים לגרום נזק רב הן לסביבה והן לדורות הבאים שאמורים ליהנות ממנה. זה נכון במקרה של הדיירים אשר מתגוררים במקום או משתמשים בו, וכן זה נכון בהיבטים רחבים יותר, אנשים שעלולים להיות מושפעים מהאזור כך או אחרת.

לשם כך, משתמשים גורמים רבים במומחים בתחום של ייעוץ סביבתי. יועצים שידעו לספק את הידע והכלים הנדרשים בשביל לבצע תהליכי בנייה שיהיו מותאמים לסביבה ולאופן בו ניתן לשמור עליה בצורה נכונה.

חשוב לומר, ייעוץ סביבתי מתבצע בדרכים שונות. בראש ובראשונה, הוא צריך להתבצע בהתאם לאופי הפרויקט ולאופי הסביבה בה מתכוונים לבנות אותו. שנית, הייעוץ חייב להתבצע בהתאם לצרכים של המשתמשים במבנה ושל הסביבה בכלל, זאת תוך שילוב אמצעים וכלים שיכולים לעזור בכך.

איך מתבצע התהליך בפועל?

תהליך ייעוץ סביבתי, מתחיל בתהליך איסוף נתונים, אבחון השטח ולמידה מה בדיוק אפשר לעשות, כיצד ובאילו כלים צריכים להשתמש. הלמידה צריכה להתבצע בשני מישורים, הראשון זה על בסיס הפרויקט שמבקשים לבנות והשני זה על בסיס השטח. בהתאם צריך לקחת בחשבון את הצרכים והתנאים העומדים לרשות המשתמשים בפרויקט.

לאחר מכן, יוצגו תוכניות עבודה אפשריות, כאשר כל תוכנית אמורה להיות מוצגת עם הסברים, עלויות מול תועלת, נתונים וכל מה שנדרש בשביל לדעת האם זה משתלם ובאיזו צורה נכונה להוציא את התוכנית לפועל. מצד אחד ההחלטה היא של הקבלן ושל בעלי הפרויקט, מצד שני, הם לא יכולים להתעלם מהעצות והרעיונות שיכולים לעזור לשמור על הסביבה.

למי זה יכול להתאים?

בעיקרון, ייעוץ סביבתי יכול להתאים לכל סוג של פרויקט. באופן טבעי, ככל שהפרויקט גדול יותר וככל שיש לו השפעות סביבתיות רחבות יותר, כך גדל הסיכוי שיהיה צורך להיעזר בסוג כזה של ייעוץ. בוודאי אם זה ידרוש שינוי של הסביבה, כמו למשל במקרה של מבנים או כבישים בשטחים פתוחים לבנייה.